2018 INTERNATIONAL LT

No longer available
2018 INTERNATIONAL LT
$49,500 (USD)
Description
AUTOMATIC DUMP!! FLEET MAINTAINED 2018 INTERNATIONAL LT625! BRAND NEW 13' X 56" BED, PTO, TANK, TARP! 18 CU YARD CAPACITY BED! CUMMINS X15 450HP, EATON AUTO 12SPD TRANSMISSION, GVWR: 52,350! 200 GAL CAPACITY, GREAT 22.5 RUBBER, RUST FREE FLEET MAINTAINED! READY TO WORK!!
Specifications
| Manufacturer | INTERNATIONAL |
| Model | LT |
| Year | 2018 |
| Condition | Used |
| Stock Number | 6955 |
| Mileage | 510,192 mi |
| Vin | 3HSDZAPR5JN533463 |
| Odometer | Accurate / Verified |
| Dot | Yes |
| Operating condition | Operable |
| Horsepower | 450 HP |
| Engine manufacturer | CUMMINS |
| Engine model | X15 |
| Engine displacement | 14.99 l |
| Fuel type | Diesel |
| Engine brake | Yes |
| Exhaust type | Single |
| Exhaust brake | Yes |
| Transmission | Automatic |
| Transmission manufacturer | EATON |
| Transmission type | Endurant |
| Number of speeds | 12 Spd |
| Overdrive | Yes |
| Ratio | 2.79 |
| Differential lock | Yes |
| Drive | 6x4 |
| Suspension | Air Ride |
| Number of rear axles | Tandem |
| Gross vehicle weight rating | Class 8: 33,001 pounds or greater |
| Gross vehicle weight | 52,350 lb |
| Front axle weight | 12,350 lb |
| Rear axle weight | 40,000 lb |
| Tires | 295-22.5 |
| Wheels | Aluminum/Steel |
| Wheelbase | 175 in |
| Dually | Yes |
| Body length | 13 ft |
| Axle configuration | Set Back Axle |
| Brake system type | Drum |
| Drive side | Left Hand Drive |
| Power locks | Yes |
| A/c | Yes |
| A/c condition | Excellent |
| Seats upholstery | Cloth |
| Composition | Steel |
| Dump type | End |
| Body shape | Rectangle |
| Body side height | 56 in |
| Tarp | Yes |
| Tarp type | Manual |
| Dump capacity | 18 cu yd |
| Fuel capacity | 200 gal |
| Color | WHITE |
| Cab | Standard Cab |
| Cab style | Conventional |




































