2017 KENWORTH T880

No longer available
2017 KENWORTH T880
$44,500 (USD)
Description
WET KIT! 2017 KENWORTH T880 MID ROOF CUMMINS ISX15 450HP! 10 SPEED EATON FULLER AUTOMATIC! DUAL EXHAUST, LOCKERS! 11R24.5, CLEAN TRUCK READY TO WORK!
Specifications
| Manufacturer | KENWORTH |
| Model | T880 |
| Year | 2017 |
| Condition | Used |
| Stock Number | 7053 |
| Mileage | 507,915 mi |
| Vin | 1XKZD49X6HJ177889 |
| Dot | Yes |
| Horsepower | 450 HP |
| Engine manufacturer | CUMMINS |
| Engine model | ISX15 |
| Engine displacement | 15 l |
| Fuel type | Diesel |
| Engine brake | Yes |
| Exhaust type | Dual |
| Transmission | Automatic |
| Transmission manufacturer | EATON-FULLER |
| Number of speeds | 10 Spd |
| Overdrive | Yes |
| Ratio | 3.42 |
| Differential lock | Yes |
| Drive | 6x4 |
| Suspension | Air Ride |
| Number of rear axles | Tandem |
| Gross vehicle weight rating | Class 8: 33,001 pounds or greater |
| Gross vehicle weight | 52,350 lb |
| Front axle weight | 12,350 lb |
| Rear axle weight | 40,000 lb |
| Wheels | All Aluminum |
| Wheelbase | 240 in |
| 5th wheel type | Sliding |
| Drive side | Left Hand Drive |
| Sleeper type | Mid Roof Sleeper |
| Sleeper size | 52 in |
| Number of beds | 1 |
| Power locks | Yes |
| A/c | Yes |
| A/c condition | Excellent |
| Seats upholstery | Cloth |
| Cabinets | Yes |
| Wet kit | Yes |
| Fuel capacity | 220 gal |
| Color | White |
| Cab style | Conventional |


































