2021 FREIGHTLINER CORONADO 122 SD

2021 FREIGHTLINER CORONADO 122 SD
$114,500 (USD)
or
Call 888-807-5134
Description
FLEET MAINTAINED, 2021 FREIGHT CORANADO SD122 HEAVY HAUL, DETROIT DD16, 600HP,18 SPEED TRANSMISSION, 3.90 RATIO, DOUBLE FRAMED, FULL FENDERS, SLIDING FIFTH WHEEL, GREAT TIRES, ALUMINUM RIMS, 220 GAL FUEL TANK, MERRIT ALUMINUM 3 DOOR HEADACHE RACK, TRI-PAC APU, INVERTER, NEW CRATE ENGINE ONLY 330K MILES ON IT WITH PAPERWORK,READY TO WORK!
Specifications
| Manufacturer | FREIGHTLINER |
| Model | CORONADO 122 SD |
| Year | 2021 |
| Condition | Used |
| Stock Number | 7199 |
| Mileage | 347,717 mi |
| Vin | 3AKNGND18MDMC3525 |
| Dot | Yes |
| Horsepower | 600 HP |
| Engine manufacturer | DETROIT |
| Engine model | DD16 |
| Engine displacement | 15.6 l |
| Fuel type | Diesel |
| Engine brake | Yes |
| Exhaust type | Dual |
| Engine overhaul | Yes |
| Transmission | Manual |
| Transmission manufacturer | EATON-FULLER |
| Number of speeds | 18 Spd |
| Ratio | 3.90 |
| Differential lock | Yes |
| Drive | 8x4 |
| Suspension | Air Trac |
| Number of rear axles | Tri |
| Gross vehicle weight rating | Class 8: 33,001 pounds or greater |
| Gross vehicle weight | 86,000 lb |
| Front axle weight | 20,000 lb |
| Rear axle weight | 66,000 lb |
| Tires | 295/75/22.5/425/65R/22.5 |
| Wheels | Aluminum |
| Wheelbase | 258 in |
| Lift axle | Yes |
| Lift axle type | Mid |
| 5th wheel type | Sliding |
| Drive side | Left Hand Drive |
| Sleeper type | Mid Roof Sleeper |
| Sleeper size | 70 in |
| Number of beds | 1 |
| Power locks | Yes |
| A/c | Yes |
| A/c condition | Excellent |
| Seats upholstery | Cloth |
| Cabinets | Yes |
| Auxiliary power unit (apu) | Yes |
| Apu type | Diesel |
| Headache rack | Yes |
| Inverter | Yes |
| Fuel capacity | 220 gal |
| Color | BLACK |
| Cab style | Conventional |



















































