2023 PETERBILT 567

2023 PETERBILT 567
$129,500 (USD)
or
Call 888-807-5134
Description
2023 PETERBILT 567, LOW MILES, CUMMINS 525HP, EATON 10 SPEED MANUAL TRANSMISSION, DOUBLE FRAMED, 14,320 FAW, 60,320 GVW, AIR TRAC SUSPENSION, 3.73 RATIO. GREAT TIRES 24.5 DUAL EXHAUST,
Specifications
| Manufacturer | PETERBILT |
| Model | 567 |
| Year | 2023 |
| Condition | Used |
| Stock Number | 7233 |
| Mileage | 185,485 mi |
| Vin | 1XPCD40X5PD829928 |
| Dot | Yes |
| Horsepower | 525 HP |
| Engine manufacturer | CUMMINS |
| Engine model | X15 |
| Engine displacement | 15 l |
| Fuel type | Diesel |
| Engine brake | Yes |
| Exhaust type | Dual |
| Transmission | Manual |
| Transmission manufacturer | EATON |
| Number of speeds | 18 Spd |
| Ratio | 3.73 |
| Differential lock | Yes |
| Drive | 6x4 |
| Suspension | Air Trac |
| Number of rear axles | Tandem |
| Gross vehicle weight rating | Class 8: 33,001 pounds or greater |
| Gross vehicle weight | 60,320 lb |
| Front axle weight | 14,320 lb |
| Rear axle weight | 46,000 lb |
| Tires | 24.5 |
| Wheels | All Aluminum |
| Wheelbase | 265 in |
| 5th wheel type | Sliding |
| Drive side | Left Hand Drive |
| Sleeper type | Mid Roof Sleeper |
| Sleeper size | 72 in |
| Number of beds | 1 |
| Power locks | Yes |
| A/c | Yes |
| A/c condition | Excellent |
| Seats upholstery | Leather |
| Refrigerator | Yes |
| Inverter | Yes |
| Fuel capacity | 210 gal |
| Color | BLACK |
| Cab style | Conventional |













































