2023 FREIGHTLINER CORONADO 122 SD

2023 FREIGHTLINER CORONADO 122 SD
$124,500 (USD)
or
Call 888-807-5134
Description
2023 FREIGHTLINER CORANADO SD122, LOW MILES, DETROIT DD13 505HP, EATON AUTO TRANSMISSION, DOUBLE FRAMED, 14,320 FAW, GVW, 60,320, 46K REARS, AIR LINE SUSPENSION, 3.73 RATIO. GREAT VIRGIN TIRES 24.5 DUAL EXHAUST, READY TO WORK, .
Specifications
| Manufacturer | FREIGHTLINER |
| Model | CORONADO 122 SD |
| Year | 2023 |
| Condition | Used |
| Stock Number | 7250 |
| Mileage | 121,776 mi |
| Vin | 3AKJGNDV1PDUM4162 |
| Dot | Yes |
| Horsepower | 505 HP |
| Engine manufacturer | DETROIT |
| Engine model | DD13 |
| Engine displacement | 12.8 l |
| Fuel type | Diesel |
| Engine brake | Yes |
| Exhaust type | Dual |
| Transmission | Automatic |
| Transmission manufacturer | EATON-FULLER |
| Transmission type | Ultrashift |
| Number of speeds | 18 Spd |
| Ratio | 3.73 |
| Differential lock | Yes |
| Drive | 6x4 |
| Suspension | AirLiner |
| Number of rear axles | Tandem |
| Gross vehicle weight rating | Class 8: 33,001 pounds or greater |
| Gross vehicle weight | 60,320 lb |
| Front axle weight | 14,320 lb |
| Rear axle weight | 46,000 lb |
| Tires | 11R24.54 |
| Wheels | Aluminum |
| Wheelbase | 264 in |
| 5th wheel type | Sliding |
| Drive side | Left Hand Drive |
| Sleeper type | Mid Roof Sleeper |
| Sleeper size | 70 in |
| Number of beds | 1 |
| Power locks | Yes |
| A/c | Yes |
| A/c condition | Excellent |
| Seats upholstery | Vinyl |
| Cabinets | Yes |
| Desk | Yes |
| Refrigerator | Yes |
| Fuel capacity | 210 gal |
| Color | BLACK |
| Cab style | Conventional |







































