2019 FREIGHTLINER CASCADIA 126

2019 FREIGHTLINER CASCADIA 126
$29,500 (USD)
or
Call 888-807-5134
Description
FLEET MAINTAINED 2019 FREIGHTLINER CASCADIA 126 DAY CAB. DD13 WITH 450HP. AUTOMATIC 12 SPEED. RATIO 3.25. DIESEL TANK 100g. GVWR 52,000. AIRLINER SUSPENSION. BACK WINDOWS, NEW TIRES, READY TO WORK, PLEASE VISIT WEB-SITE FOR MORE INVENTORY.
Specifications
| Manufacturer | FREIGHTLINER |
| Model | CASCADIA 126 |
| Year | 2019 |
| Condition | Used |
| Stock Number | 7235 |
| Mileage | 502,045 mi |
| Vin | 1FUJHLDV9KLKP1914 |
| Dot | Yes |
| Horsepower | 450 HP |
| Engine manufacturer | DETROIT |
| Engine model | DD13 |
| Engine displacement | 12.8 l |
| Fuel type | Diesel |
| Engine brake | Yes |
| Exhaust type | Single |
| Exhaust brake | Yes |
| Transmission | Automatic |
| Transmission manufacturer | DETROIT |
| Transmission type | Detroit DT12 |
| Number of speeds | 12 Spd |
| Ratio | 3.25 |
| Differential lock | Yes |
| Drive | 6x4 |
| Suspension | AirLiner |
| Number of rear axles | Tandem |
| Gross vehicle weight rating | Class 8: 33,001 pounds or greater |
| Gross vehicle weight | 52,000 lb |
| Front axle weight | 12,000 lb |
| Rear axle weight | 40,000 lb |
| Tires | 22.5 |
| Wheels | All Aluminum |
| Wheelbase | 186 in |
| 5th wheel type | Fixed |
| Drive side | Left Hand Drive |
| Cruise control | Yes |
| Power locks | Yes |
| Power windows | Both |
| A/c | Yes |
| A/c condition | Excellent |
| Seats upholstery | Cloth |
| Collision mitigation system | Yes |
| Fuel capacity | 100 gal |
| Color | WHITE |
| Cab | Standard Cab |
| Cab style | Conventional |










































