2021 INTERNATIONAL LT

2021 INTERNATIONAL LT
$59,500 (USD)
or
Call 888-807-5134
Description
2021 INTERNATIONAL LT DUMP TRUCK, AUTOMATIC!! FLEET MAINTAINED, BRAND NEW 13X56" DUMP BED, NEW PTO, TANK, TARP, 18 CU YARD CAPACITY, CUMMINS POWERED, EATON ENDURANT 12 SPEED AUTOMATIC TRANSMISSION, JAKES, LOCKERS, VIRGIN TIRES ALL THE WAY AROUND! COMING SOON!
Specifications
| Manufacturer | INTERNATIONAL |
| Model | LT |
| Year | 2021 |
| Condition | Used |
| Stock Number | 7263 |
| Mileage | 408,897 mi |
| Vin | 3HSDZAPR1MN464226 |
| Dot | Yes |
| Horsepower | 450 HP |
| Engine manufacturer | CUMMINS |
| Engine model | X15 |
| Engine displacement | 14.99 l |
| Engine brake | Yes |
| Exhaust brake | Yes |
| Transmission | Automatic |
| Transmission manufacturer | EATON |
| Transmission type | Endurant |
| Number of speeds | 12 Spd |
| Ratio | 2.75 |
| Differential lock | Yes |
| Drive | 6x4 |
| Suspension | Air Ride |
| Number of rear axles | Tandem |
| Gross vehicle weight rating | Class 8: 33,001 pounds or greater |
| Gross vehicle weight | 52,350 lb |
| Front axle weight | 12,350 lb |
| Rear axle weight | 40,000 lb |
| Tires | 22.5 |
| Wheels | Aluminum |
| Wheelbase | 178 in |
| Axle configuration | Set Back Axle |
| Drive side | Left Hand Drive |
| Power locks | Yes |
| A/c | Yes |
| A/c condition | Excellent |
| Seats upholstery | Cloth |
| Collision mitigation system | Yes |
| Composition | Steel |
| Dump type | End |
| Body shape | Rectangle |
| Body side height | 56 in |
| Air gate | Yes |
| Fuel capacity | 120 gal |
| Color | WHITE |
| Cab | Standard Cab |
| Cab style | Conventional |
