2021 INTERNATIONAL LT

2021 INTERNATIONAL LT
$44,500 (USD)
or
Call 888-807-5134
Description
CLEAN FLEET MAINTAINED 2021 INTERNATIONAL LT, CULMMINS X15, 450HP, 12 SPEED AUTO TRANSMISSION, 2.64 RATIOS, 73" DOUBLE BUNK CONDO SLEEPER, NO CODES, NO LEAKS, GOOD RUBBER, FRIDGE, 2000W EATON POWER INVERTER, READY TO WORK! MULTIPLE IN STOCK!
Specifications
| Manufacturer | INTERNATIONAL |
| Model | LT |
| Year | 2021 |
| Condition | Used |
| Stock Number | 7246 |
| Mileage | 448,627 mi |
| Vin | 3HSDZAPR1MN369116 |
| Odometer | Accurate / Verified |
| Dot | Yes |
| Horsepower | 450 HP |
| Engine manufacturer | CUMMINS |
| Engine model | X15 |
| Engine displacement | 14.99 l |
| Fuel type | Diesel |
| Engine brake | Yes |
| Exhaust type | Other |
| Transmission | Automatic |
| Transmission manufacturer | EATON |
| Number of speeds | 12 Spd |
| Ratio | 2.64 |
| Differential lock | Yes |
| Drive | 6x4 |
| Suspension | Air Ride |
| Number of rear axles | Tandem |
| Gross vehicle weight rating | Class 8: 33,001 pounds or greater |
| Gross vehicle weight | 52,350 lb |
| Front axle weight | 12,350 lb |
| Rear axle weight | 40,000 lb |
| Tires | 22.5 |
| Wheels | Aluminum |
| Wheelbase | 226 in |
| 5th wheel type | Sliding |
| Brake system type | Drum |
| Drive side | Left Hand Drive |
| Sleeper type | Raised Roof Sleeper |
| Sleeper size | 73 in |
| Number of beds | 2 |
| Power locks | Yes |
| A/c | Yes |
| A/c condition | Excellent |
| Seats upholstery | Cloth |
| Cabinets | Yes |
| Collision mitigation system | Yes |
| Inverter | Yes |
| Refrigerator | Yes |
| Fuel capacity | 200 gal |
| Color | blue |
| Cab style | Conventional |


















































