2005 PETERBILT 379EXHD

2005 PETERBILT 379EXHD
$59,500 (USD)
or
Call 888-807-5134
Description
PRE EMISSIONS! 2005 PETERBILT 379 EXTENDED HOOD, MID ROOF SLEEPER, CUSTOM 379 INTERIOR, PETERBILT LEATHER DRIVER SEAT, CAT C15, SINGLE TURBO CONVERSTION, 605HP, 18 SPEED MANUAL TRANSMISSION, 266" WHEEL BASE, 72" SLEEPER, ALL ALUM WHEELS, VIRGIN RUBBER, DUAL BREATHER, DUAL STACKS, APU, FRIDGE, JVC STEREO, PIONEER SPEAKERS, 2 150 GAL DISEL TANKS, CHROME ALL OVER, CHICKEN LIGHTS!
Specifications
| Manufacturer | PETERBILT |
| Model | 379EXHD |
| Year | 2005 |
| Condition | Used |
| Stock Number | 7258 |
| Mileage | 1,611,952 mi |
| Vin | 1XP5DB9X85D820308 |
| Horsepower | 605 HP |
| Engine manufacturer | CATERPILLAR |
| Engine model | C15 |
| Fuel type | Diesel |
| Engine brake | Yes |
| Exhaust type | Dual |
| Transmission | Manual |
| Number of speeds | 18 Spd |
| Ratio | 3.25 |
| Differential lock | Yes |
| Drive | 6x4 |
| Suspension | Low Air |
| Number of rear axles | Tandem |
| Gross vehicle weight rating | Class 8: 33,001 pounds or greater |
| Gross vehicle weight | 48,000 lb |
| Front axle weight | 12,000 lb |
| Rear axle weight | 36,000 lb |
| Tires | 22.5 |
| Wheels | Aluminum |
| Wheelbase | 266 in |
| 5th wheel type | Sliding |
| Axle configuration | Set Front Axle |
| Drive side | Left Hand Drive |
| Sleeper type | Mid Roof Sleeper |
| Sleeper size | 72 in |
| Number of beds | 1 |
| Power locks | Yes |
| A/c | Yes |
| A/c condition | Excellent |
| Seats upholstery | Leather |
| Custom interior | Yes |
| Cabinets | Yes |
| Refrigerator | Yes |
| Auxiliary power unit (apu) | Yes |
| Apu type | Diesel |
| Fuel capacity | 300 gal |














































