2011 PETERBILT 388

2011 PETERBILT 388
$64,500 (USD)
or
Call 888-807-5134
Description
2011 PETERBILT 388 SHORT HOOD, CAT C15, 595HP, 10 SPEED TRANSMISSION, DUAL BREATHER, DUAL EXHAUST, 2 LINE WET KIT, GVWR: 52000. 200G DIESEL. AIR TRACK SUSPENSION, GOOD TIRES, READY TO WORK!
Specifications
| Manufacturer | PETERBILT |
| Model | 388 |
| Year | 2011 |
| Condition | Used |
| Stock Number | 7248 |
| Mileage | 573,028 mi |
| Vin | 1XPWDB9X7BD125324 |
| Dot | Yes |
| Horsepower | 595 HP |
| Engine manufacturer | CATERPILLAR |
| Engine model | C15 |
| Fuel type | Diesel |
| Engine brake | Yes |
| Exhaust type | Dual |
| Exhaust brake | Yes |
| Dual breathers | Yes |
| Dual exhaust | Yes |
| Transmission | Manual |
| Transmission manufacturer | EATON |
| Number of speeds | 10 Spd |
| Ratio | 3.70 |
| Drive | 6x4 |
| Suspension | Air Trac |
| Number of rear axles | Tandem |
| Gross vehicle weight rating | Class 8: 33,001 pounds or greater |
| Gross vehicle weight | 52,000 lb |
| Front axle weight | 12,000 lb |
| Rear axle weight | 40,000 lb |
| Tires | 24.5 |
| Wheels | Aluminum/Steel |
| Wheelbase | 223 in |
| 5th wheel type | Sliding |
| Drive side | Left Hand Drive |
| Cruise control | Yes |
| Power windows | Other |
| A/c | Yes |
| A/c condition | Excellent |
| Seats upholstery | Cloth |
| Wet kit | Yes |
| Fuel capacity | 200 gal |
| Color | WHITE |
| Cab | Standard Cab |
| Cab style | Conventional |














































