2019 FREIGHTLINER CASCADIA 126

2019 FREIGHTLINER CASCADIA 126
$59,500 (USD)
or
Call 888-807-5134
Description
CLEAN FLEET MAINTAINED 2019 FREIGHTLINER CASCADIA 126 DUMP TRUCK, DETROIT DD15, 455HP, 12 SPEED AUTO TRANSMISSION, BRAND NEW 13.5 X 56" DUMP BED, NEW PTO, TANK, TARP, 3.08 RATIOS. AIR LINER SUSPENSION, GOOD TIRES, ALUM WHEELS, READY TO WORK!
Specifications
| Manufacturer | FREIGHTLINER |
| Model | CASCADIA 126 |
| Year | 2019 |
| Condition | Used |
| Stock Number | 7237 |
| Mileage | 487,617 mi |
| Vin | 1FUJHLDR4KLKK9914 |
| Dot | Yes |
| Horsepower | 455 HP |
| Engine manufacturer | DETROIT |
| Engine model | DD15 |
| Engine displacement | 14.8 l |
| Fuel type | Diesel |
| Engine brake | Yes |
| Exhaust brake | Yes |
| Transmission | Automatic |
| Transmission manufacturer | EATON |
| Number of speeds | 12 Spd |
| Ratio | 3.08 |
| Drive | 6x4 |
| Suspension | AirLiner |
| Number of rear axles | Tandem |
| Gross vehicle weight rating | Class 8: 33,001 pounds or greater |
| Gross vehicle weight | 52,000 lb |
| Front axle weight | 12,000 lb |
| Rear axle weight | 40,000 lb |
| Tires | 22.5 |
| Wheels | Aluminum |
| Wheelbase | 182 in |
| Body length | 13 ft 6 in |
| Drive side | Left Hand Drive |
| Power locks | Yes |
| A/c | Yes |
| A/c condition | Excellent |
| Seats upholstery | Cloth |
| Composition | Steel |
| Dump type | End |
| Body shape | Rectangle |
| Air gate | Yes |
| Tarp | Yes |
| Tarp type | Manual |
| Dump capacity | 18 cu yd |
| Fuel capacity | 150 gal |
| Color | WHITE |






















































