2020 KENWORTH T680

2020 KENWORTH T680
$54,500 (USD)
or
Call 888-807-5134
Description
CLEAN 2020 KENWORTH T680, CUMMINS X-15, 450HP, 10 SPEED AUTO TRANSMISSION, 76" SLEEPER, ALUMINUM WHEELS, COLLISION MITIGATION SYSTEM, VIRGIN DRIVE TIRES, 3.25 RATIOS, 180 DEGREE SWIVEL PASSANGER SEAT, DESK, OPEN TANKS, READY TO WORK!
Specifications
| Manufacturer | KENWORTH |
| Model | T680 |
| Year | 2020 |
| Condition | Used |
| Stock Number | 7279 |
| Mileage | 437,241 mi |
| Vin | 1XKYD49X8LJ314061 |
| Dot | Yes |
| Horsepower | 450 HP |
| Engine manufacturer | CUMMINS |
| Engine model | X15 |
| Engine displacement | 15 l |
| Fuel type | Diesel |
| Engine brake | Yes |
| Exhaust type | Single |
| Transmission | Automatic |
| Transmission manufacturer | EATON-FULLER |
| Number of speeds | 10 Spd |
| Differential lock | Yes |
| Ratio | 3.25 |
| Drive | 6x4 |
| Suspension | Air Ride |
| Number of rear axles | Tandem |
| Gross vehicle weight rating | Class 8: 33,001 pounds or greater |
| Gross vehicle weight | 52,350 lb |
| Front axle weight | 12,350 lb |
| Rear axle weight | 40,000 lb |
| Wheelbase | 234 in |
| Tires | 22.5 |
| Wheels | All Aluminum |
| Drive side | Left Hand Drive |
| 5th wheel type | Sliding |
| Number of beds | 1 |
| Sleeper type | Mid Roof Sleeper |
| Sleeper size | 76 in |
| A/c | Yes |
| Power locks | Yes |
| Cabinets | Yes |
| Desk | Yes |
| A/c condition | Excellent |
| Inverter | Yes |
| Seats upholstery | Cloth |
| Refrigerator | Yes |
| Collision mitigation system | Yes |
| Fuel capacity | 200 gal |
| Color | WHITE |






















































