2023 PETERBILT 389

2023 PETERBILT 389
$159,500 (USD)
or
Call 888-807-5134
Description
CLEAN 2023 PETERBILT 389! CUMMINS X15, 565 HP, 18 SPEEN MANUAL TRANSMISSION, DUAL BREATHERS, DUAL STACKS, CHROME HALF FENDERS, ALL ALUMINUM WHEELS, READY TO WORK!
Specifications
| Manufacturer | PETERBILT |
| Model | 389 |
| Year | 2023 |
| Condition | Used |
| Mileage | 365,000 mi |
| Vin | 1XPXD49X4PD857515 |
| Horsepower | 565 HP |
| Engine manufacturer | CUMMINS |
| Engine brake | Yes |
| Transmission | Manual |
| Number of speeds | 18 Spd |
| Ratio | 3.42 |
| Drive | 6x4 |
| Suspension | Air Ride |
| Number of rear axles | Tandem |
| Gross vehicle weight rating | Class 8: 33,001 pounds or greater |
| Gross vehicle weight | 52,000 lb |
| Front axle weight | 12,000 lb |
| Rear axle weight | 40,000 lb |
| Tires | 22.5 |
| Wheels | Aluminum |
| Wheelbase | 285 in |
| 5th wheel type | Sliding |
| Drive side | Left Hand Drive |
| Sleeper type | Mid Roof Sleeper |
| Number of beds | 1 |
| Cabinets | Yes |
