2019 INTERNATIONAL LT

2019 INTERNATIONAL LT
or
Call 888-807-5134
Description
CLEAN FLEET MAINTAINED 2019 INTERNATIONAL LT, CUMMINS X15, 450HP, 10 SPEED AUTO TRANSMISSION, 3.36 RATIOS, 73" SINGLE BUNK MID ROOF SLEEPER, WET KIT HYDRACHEM, NO CODES, NO LEAKS, GOOD RUBBER, READY TO WORK!
Specifications
| Manufacturer | INTERNATIONAL |
| Model | LT |
| Year | 2019 |
| Condition | Used |
| Stock Number | 7282 |
| Mileage | 351,424 mi |
| Vin | 3HSDZAPR7KN039364 |
| Dot | Yes |
| Horsepower | 450 HP |
| Engine manufacturer | CUMMINS |
| Engine model | X15 |
| Engine displacement | 14.99 l |
| Fuel type | Diesel |
| Engine brake | Yes |
| Exhaust type | Single |
| Transmission | Automatic |
| Transmission manufacturer | EATON |
| Number of speeds | 10 Spd |
| Ratio | 3.36 |
| Differential lock | Yes |
| Drive | 6x4 |
| Suspension | Air Ride |
| Number of rear axles | Tandem |
| Gross vehicle weight rating | Class 8: 33,001 pounds or greater |
| Gross vehicle weight | 46,350 lb |
| Front axle weight | 12,350 lb |
| Rear axle weight | 34,000 lb |
| Tires | 22.5 |
| Wheels | All Aluminum |
| Wheelbase | 238 in |
| 5th wheel type | Sliding |
| Drive side | Left Hand Drive |
| Sleeper type | Mid Roof Sleeper |
| Sleeper size | 73 in |
| Number of beds | 1 |
| Power locks | Yes |
| A/c | Yes |
| A/c condition | Excellent |
| Collision mitigation system | Yes |
| Wet kit | Yes |
| Fuel capacity | 200 gal |
| Color | WHITE |

















































