2020 FREIGHTLINER CASCADIA 126

2020 FREIGHTLINER CASCADIA 126
$54,500 (USD)
or
Call 888-807-5134
Description
CLEAN FLEET MAINTAINED 2020 FREIGHTLINER CASCADIA 126 SLEEPERS, DETROIT DD13, 450HP, GOOD RUBBER, 3.08 RATIOS, GVWR 52,000 LBS, JAKES, LOCKERS, DETROIT DRIVER ASSISTANCE SYSTEM, AIR LEAF SUSPENSION, GOOD RUBBER, SOUTHERN TRUCK NO RUST, READY TO WORK!
Specifications
| Manufacturer | FREIGHTLINER |
| Model | CASCADIA 126 |
| Year | 2020 |
| Condition | Used |
| Stock Number | 7285 |
| Mileage | 370,635 mi |
| Vin | 1FUJHHDV2LLLZ5747 |
| Dot | Yes |
| Horsepower | 450 HP |
| Engine manufacturer | DETROIT |
| Engine model | DD13 |
| Engine displacement | 12.8 l |
| Fuel type | Diesel |
| Engine brake | Yes |
| Exhaust type | Other |
| Transmission | Automatic |
| Transmission manufacturer | DETROIT |
| Number of speeds | 12 Spd |
| Overdrive | Yes |
| Ratio | 3.08 |
| Differential lock | Yes |
| Drive | 6x4 |
| Suspension | Air Ride |
| Number of rear axles | Tandem |
| Gross vehicle weight rating | Class 8: 33,001 pounds or greater |
| Gross vehicle weight | 52,500 lb |
| Front axle weight | 12,500 lb |
| Rear axle weight | 40,000 lb |
| Tires | 22.5 |
| Wheels | Aluminum |
| Wheelbase | 243 in |
| 5th wheel type | Sliding |
| Drive side | Left Hand Drive |
| Sleeper type | Mid Roof Sleeper |
| Sleeper size | 60 in |
| Number of beds | 1 |
| Power locks | Yes |
| A/c condition | Excellent |
| Seats upholstery | Cloth |
| Cabinets | Yes |
| Collision mitigation system | Yes |
| Fuel capacity | 200 gal |
| Color | WHITE |
| Cab style | Conventional |







































