2019 FREIGHTLINER CASCADIA 126

2019 FREIGHTLINER CASCADIA 126
$59,500 (USD)
or
Call 888-807-5134
Description
CLEAN FLEET MAINTAINED, 2019 FREIGHTLINER CASCADIA 125 DUMP TRUCK, DD15 POWERED, 455HP, DT12 AUTO TRANSMISSION, BRAND NEW 13.5'X56" DUMP BED, NEW PTO, TANK, TARP, 18 CU YARD CAPACITY. AIR LINER SUSPENSION, JAKE BRAKE, LOCKERS, COLD A/C, 150 GAL DIESEL, READY TO WORK!
Specifications
| Manufacturer | FREIGHTLINER |
| Model | CASCADIA 126 |
| Year | 2019 |
| Condition | Used |
| Stock Number | 7235 |
| Mileage | 502,045 mi |
| Vin | 1FUJHLDV9KLKP1914 |
| Dot | Yes |
| Horsepower | 450 HP |
| Engine manufacturer | DETROIT |
| Engine model | DD13 |
| Engine displacement | 12.8 l |
| Fuel type | Diesel |
| Engine brake | Yes |
| Exhaust type | Single |
| Exhaust brake | Yes |
| Transmission | Automatic |
| Transmission manufacturer | DETROIT |
| Transmission type | Detroit DT12 |
| Number of speeds | 12 Spd |
| Ratio | 3.25 |
| Differential lock | Yes |
| Drive | 6x4 |
| Suspension | AirLiner |
| Number of rear axles | Tandem |
| Gross vehicle weight rating | Class 8: 33,001 pounds or greater |
| Gross vehicle weight | 52,000 lb |
| Front axle weight | 12,000 lb |
| Rear axle weight | 40,000 lb |
| Tires | 22.5 |
| Wheels | All Aluminum |
| Wheelbase | 186 in |
| Body length | 13 ft |
| Drive side | Left Hand Drive |
| Power locks | Yes |
| A/c | Yes |
| A/c condition | Excellent |
| Seats upholstery | Cloth |
| Collision mitigation system | Yes |
| Composition | Steel |
| Dump type | End |
| Body side height | 56 in |
| Air gate | Yes |
| Tarp | Yes |
| Tarp type | Manual |
| Fuel capacity | 100 gal |
| Color | WHITE |
| Cab | Standard Cab |
| Cab style | Conventional |
