2020 FREIGHTLINER CASCADIA 126

2020 FREIGHTLINER CASCADIA 126
$49,500 (USD)
or
Call 888-807-5134
Description
CLEAN FLEET MAINTAINED 2020 FREIGHTLINER CASCADIA 126 SLEEPERS, DETROIT DD13, 450HP, 3.08 RATIOS, GVWR 52,500 LBS, JAKES, LOCKERS, DETROIT ASSURANCE COLLISION MITIGATION SYSTEM, AIRLINER SUSPENSION, SOUTHERN TRUCK NO RUST, READY TO WORK!
Specifications
| Manufacturer | FREIGHTLINER |
| Model | CASCADIA 126 |
| Year | 2020 |
| Condition | Used |
| Stock Number | 7283 |
| Mileage | 456,611 mi |
| Vin | 3AKJHHDV9LSLW1650 |
| Dot | Yes |
| Horsepower | 450 HP |
| Engine manufacturer | DETROIT |
| Engine model | DD13 |
| Engine displacement | 12.8 l |
| Fuel type | Diesel |
| Engine brake | Yes |
| Exhaust type | Single |
| Transmission | Automatic |
| Number of speeds | 12 Spd |
| Overdrive | Yes |
| Ratio | 3.08 |
| Differential lock | Yes |
| Drive | 6x4 |
| Suspension | AirLiner |
| Number of rear axles | Tandem |
| Gross vehicle weight rating | Class 8: 33,001 pounds or greater |
| Gross vehicle weight | 52,500 lb |
| Front axle weight | 12,500 lb |
| Rear axle weight | 40,000 lb |
| Tires | 22.5 |
| Tire % remaining | 60 |
| Wheels | Aluminum |
| Wheelbase | 235 in |
| 5th wheel type | Sliding |
| Drive side | Left Hand Drive |
| Sleeper type | Mid Roof Sleeper |
| Sleeper size | 60 in |
| Number of beds | 1 |
| Navigation | Yes |
| Power locks | Yes |
| A/c | Yes |
| A/c condition | Excellent |
| Cabinets | Yes |
| Collision mitigation system | Yes |
| Fuel capacity | 200 gal |
| Color | WHITE |
| Cab style | Conventional |










































