2018 PETERBILT 579

No longer available
2018 PETERBILT 579
$64,500 (USD)
Description
CLEAN FLEET MAINTAINED PETERBILT 579, CUMMINS X15, 450HP, EATON 12SPEED ENDURANT TRANSMISSION, GREAT RUBBER, CLEAN INSIDE AND OUT, JAKES, READY TO WORK!
Specifications
| Manufacturer | PETERBILT |
| Model | 579 |
| Year | 2018 |
| Condition | Used |
| Stock Number | 7050 |
| Mileage | 186,589 mi |
| Vin | 1XPBD49X8JD482942 |
| Dot | Yes |
| Horsepower | 450 HP |
| Engine manufacturer | CUMMINS |
| Engine model | X15 |
| Fuel type | Diesel |
| Engine brake | Yes |
| Exhaust brake | Yes |
| Turbo | Yes |
| Transmission | Automatic |
| Transmission manufacturer | EATON |
| Transmission type | Endurant |
| Number of speeds | 12 Spd |
| Drive | 6x4 |
| Suspension | Air Ride |
| Number of rear axles | Tandem |
| Gross vehicle weight rating | Class 8: 33,001 pounds or greater |
| Gross vehicle weight | 52,350 lb |
| Front axle weight | 12,350 lb |
| Rear axle weight | 40,000 lb |
| Tires | 22.5 |
| Wheels | Aluminum |
| Wheelbase | 186 in |
| 5th wheel type | Sliding |
| Drive side | Left Hand Drive |
| Power steering | Yes |
| Tilt/telescope | Yes |
| Cruise control | Yes |
| Power locks | Yes |
| Power windows | Both |
| A/c | Yes |
| A/c condition | Excellent |
| Seats upholstery | Cloth |
| Collision mitigation system | Yes |
| Color | WHITE |
| Cab | Standard Cab |
| Cab style | Conventional |































