2018 PETERBILT 389

2018 PETERBILT 389
$79,500 (USD)
or
Call 888-807-5134
Description
FRESH OVERHAUL, WITH PAPERWORK! 2018 PETERBILT 389, CUMMINS X15, 450HP, 13 SPEED MANUAL TRANSMISSION, 8 BRAND NEW DRIVE TIRES, 70" SLEEPER, DUAL STACKS AND BREATHERS, JAKES, LOCKERS, 220 GAL FUEL TANKS, DOUBLE BUNK, ALUM HEADACH RACK, FRIDGE,SOUTHERN TRUCK! READY TO WORK!
Specifications
| Manufacturer | PETERBILT |
| Model | 389 |
| Year | 2018 |
| Condition | Used |
| Stock Number | 7110 |
| Mileage | 759,876 mi |
| Vin | 1XPXD49X5JD494231 |
| Dot | Yes |
| Horsepower | 450 HP |
| Engine manufacturer | CUMMINS |
| Engine model | X15 |
| Fuel type | Diesel |
| Engine brake | Yes |
| Exhaust type | Dual |
| Engine overhaul | Yes |
| Mileage since overhaul | 15 mi |
| Transmission | Manual |
| Transmission manufacturer | EATON |
| Number of speeds | 13 Spd |
| Ratio | 3.36 |
| Differential lock | Yes |
| Drive | 6x4 |
| Suspension | Air Leaf |
| Number of rear axles | Tandem |
| Gross vehicle weight rating | Class 8: 33,001 pounds or greater |
| Gross vehicle weight | 50,000 lb |
| Front axle weight | 12,000 lb |
| Rear axle weight | 38,000 lb |
| Tires | 22.5 |
| Wheelbase | 281 in |
| 5th wheel type | Sliding |
| Wheels | All Aluminum |
| Axle configuration | Set Front Axle |
| Drive side | Left Hand Drive |
| Sleeper type | Mid Roof Sleeper |
| Sleeper size | 70 in |
| Number of beds | 2 |
| Power locks | Yes |
| A/c | Yes |
| A/c condition | Excellent |
| Seats upholstery | Cloth |
| Refrigerator | Yes |
| Headache rack | Yes |
| Fuel capacity | 220 gal |
| Color | White |


















































