2019 PETERBILT 567

2019 PETERBILT 567
or
Call 888-807-5134
Description
2019 PETERBILT 567 TRI-AXLE MIDROOF, CUMMINS-X15 POWER, DOUBLE FRAMED, GREAT LOW MILES, AUTO TRANSMISSION, 20,000 PUSHER AXLE. 46000 REARS, 20,000 FRONTS, AIR TRAC SUSPENSION , LONG TRACK AIR SLIDE 5TH WHEEL, 22.5 REAR TIRES, 11R22.5, AIR LIFT AXLE, ALUMINUM TOOL BOX, ENGINE BRAKE, CRUISE CONTROL, SINGLE EXHAUST, WET KIT, PTO, BULL GUARD, CLEAN FLEETMAINTED TRUCK, READY TO WORK!
Specifications
| Manufacturer | PETERBILT |
| Model | 567 |
| Year | 2019 |
| Condition | Used |
| Stock Number | 7229 |
| Mileage | 208,686 mi |
| Vin | 1XPCP4EX7KD618884 |
| Dot | Yes |
| Engine manufacturer | CUMMINS |
| Engine model | X15 |
| Engine displacement | 15 l |
| Fuel type | Diesel |
| Engine brake | Yes |
| Exhaust type | Single |
| Transmission | Automatic |
| Differential lock | Yes |
| Drive | 8x4 |
| Suspension | Air Trac |
| Number of rear axles | Tri |
| Gross vehicle weight rating | Class 8: 33,001 pounds or greater |
| Gross vehicle weight | 80,000 lb |
| Front axle weight | 20,000 lb |
| Rear axle weight | 66,000 lb |
| Tires | 22.5 |
| Wheels | All Aluminum |
| Lift axle type | Mid |
| 5th wheel type | Sliding |
| Drive side | Left Hand Drive |
| Sleeper type | Mid Roof Sleeper |
| Sleeper size | 48 in |
| Number of beds | 1 |
| Power locks | Yes |
| A/c | Yes |
| A/c condition | Excellent |
| Seats upholstery | Cloth |
| Wet kit | Yes |
| Fuel capacity | 150 gal |
| Color | WHITE |












































