2020 PETERBILT 579

2020 PETERBILT 579
or
Call 888-807-5134
Description
2020 PETERBILT 567 DAY CAB, 450HP CUMMINS-X15 POWER, 12 SPEED AUTO-TRANSMISSION, GVWR: 51,200, AIR SLIDE 5TH WHEEL, ENGINE BRAKE, CRUISE CONTROL, ALUM QUARTER FENDERS, SINGLE EXHAUST, 135 GALLONS OF DIESEL, READY TO WORK!
Specifications
| Manufacturer | PETERBILT |
| Model | 579 |
| Year | 2020 |
| Condition | Used |
| Stock Number | 7255 |
| Mileage | 228,429 mi |
| Vin | 1XPBD49X8LD714054 |
| Dot | Yes |
| Horsepower | 450 HP |
| Engine manufacturer | CUMMINS |
| Engine model | X15 |
| Engine displacement | 15 l |
| Fuel type | Diesel |
| Engine brake | Yes |
| Exhaust type | Single |
| Transmission | Automatic |
| Transmission manufacturer | EATON |
| Number of speeds | 12 Spd |
| Ratio | 3.42 |
| Differential lock | Yes |
| Drive | 6x4 |
| Suspension | Air Ride |
| Number of rear axles | Tandem |
| Gross vehicle weight rating | Class 8: 33,001 pounds or greater |
| Gross vehicle weight | 51,200 lb |
| Front axle weight | 13,200 lb |
| Rear axle weight | 38,000 lb |
| Tires | 22.5 |
| Wheels | All Aluminum |
| Wheelbase | 184 in |
| 5th wheel type | Sliding |
| Drive side | Left Hand Drive |
| Cruise control | Yes |
| Power locks | Yes |
| Power windows | Both |
| A/c | Yes |
| A/c condition | Excellent |
| Seats upholstery | Cloth |
| Collision mitigation system | Yes |
| Fuel capacity | 135 gal |
| Color | WHITE |
| Cab | Standard Cab |
| Cab style | Conventional |















































