2020 PETERBILT 579

2020 PETERBILT 579
$89,500 (USD)
or
Call 888-807-5134
Description
CLEAN FLEET MAINTAINED, 2020 PETERBILT 579 DUMP TRUCK, CUMMINS X15 POWERED, 450HP, EATON 10 SPEED MAN TRANSMISSION, BRAND NEW 16'X52" DUMP BED, NEW PTO, TANK, TARP, 21 CU YARD CAPACITY. AIR RIDE SUSPENSION, JAKE BRAKE, LOCKERS, COLD A/C, 135 GALL TANK, GREAT MILES, READY TO WORK!
Specifications
| Manufacturer | PETERBILT |
| Model | 579 |
| Year | 2020 |
| Condition | Used |
| Stock Number | 7253 |
| Mileage | 226,992 mi |
| Vin | 1XPBD49X0LD715487 |
| Dot | Yes |
| Horsepower | 450 HP |
| Engine manufacturer | CUMMINS |
| Engine model | X15 |
| Engine displacement | 15 l |
| Fuel type | Diesel |
| Engine brake | Yes |
| Exhaust type | Single |
| Exhaust brake | Yes |
| Transmission | Manual |
| Transmission manufacturer | EATON-FULLER |
| Number of speeds | 10 Spd |
| Ratio | 3.42 |
| Differential lock | Yes |
| Drive | 6x4 |
| Suspension | Air Ride |
| Number of rear axles | Tandem |
| Gross vehicle weight rating | Class 8: 33,001 pounds or greater |
| Gross vehicle weight | 52,250 lb |
| Front axle weight | 13,250 lb |
| Rear axle weight | 38,000 lb |
| Wheels | Aluminum |
| Wheelbase | 212 in |
| Body length | 16 ft |
| Drive side | Left Hand Drive |
| Power locks | Yes |
| A/c | Yes |
| A/c condition | Excellent |
| Seats upholstery | Cloth |
| Collision mitigation system | Yes |
| Composition | Steel |
| Dump type | End |
| Body shape | Rectangle |
| Body side height | 52 in |
| Air gate | Yes |
| Tarp | Yes |
| Tarp type | Manual |
| Dump capacity | 21 cu yd |
| Fuel capacity | 135 gal |
| Color | WHITE/BLACK |
| Cab | Standard Cab |
| Cab style | Conventional |





































