2018 PETERBILT 579

2018 PETERBILT 579
$32,500 (USD)
or
Call 888-807-5134
Description
2018 PETERBILT 579 MID ROOF, CUMMINS X15 450HP, AUTOMATIC 10 SPEED TRANSMISSION EATON FULLER ADVANTAGE, 240 WHEEL BASE, FRIDGE, 240G OF DIESEL, ALL ALUMINUM RIMS, READY TO WORK! NON-EMISSIONS!
Specifications
| Manufacturer | PETERBILT |
| Model | 579 |
| Year | 2018 |
| Condition | Used |
| Stock Number | 7259 |
| Mileage | 749,937 mi |
| Vin | 1XPBD49X6JD480834 |
| Dot | Yes |
| Horsepower | 450 HP |
| Engine manufacturer | CUMMINS |
| Engine model | ISX |
| Engine displacement | 15 l |
| Fuel type | Diesel |
| Engine brake | Yes |
| Transmission | Automatic |
| Transmission manufacturer | EATON |
| Number of speeds | 10 Spd |
| Ratio | 2.64 |
| Differential lock | Yes |
| Drive | 6x4 |
| Suspension | Air Ride |
| Number of rear axles | Tandem |
| Gross vehicle weight rating | Class 8: 33,001 pounds or greater |
| Gross vehicle weight | 51,200 lb |
| Front axle weight | 13,200 lb |
| Rear axle weight | 38,000 lb |
| Tires | 22.5 |
| Wheels | All Aluminum |
| Wheelbase | 240 in |
| 5th wheel type | Sliding |
| Drive side | Left Hand Drive |
| Sleeper type | Mid Roof Sleeper |
| Sleeper size | 80 in |
| Number of beds | 1 |
| Power locks | Yes |
| A/c | Yes |
| A/c condition | Excellent |
| Seats upholstery | Cloth |
| Cabinets | Yes |
| Refrigerator | Yes |
| Inverter | Yes |
| Fuel capacity | 240 gal |
| Color | WHITE |
| Cab style | Conventional |













































