2020 PETERBILT 389

2020 PETERBILT 389
$69,500 (USD)
or
Call 888-807-5134
Description
2020 PETERBILT 389 MID ROOF, CUMMINS X15 500HP, MANUAL TRANSMISSION 13 SPEED EATON, 72" SLEEPER, 220G DIESEL TANKS, DOUBLE BUNK, HEADACHE RACK, ALUM TOOL BOX, DUAL BREATHERS, DUAL STACKS, AIR LEAF SUSP, READY TO WORK!
Specifications
| Manufacturer | PETERBILT |
| Model | 389 |
| Year | 2020 |
| Condition | Used |
| Stock Number | 7245 |
| Mileage | 680,645 mi |
| Vin | 1XPXD49X1LD719019 |
| Dot | Yes |
| Horsepower | 500 HP |
| Engine manufacturer | CUMMINS |
| Engine model | X15 |
| Engine displacement | 15 l |
| Fuel type | Diesel |
| Engine brake | Yes |
| Exhaust type | Dual |
| Transmission | Manual |
| Transmission manufacturer | EATON |
| Number of speeds | 13 Spd |
| Ratio | 3.36 |
| Differential lock | Yes |
| Drive | 6x4 |
| Suspension | Air Leaf |
| Number of rear axles | Tandem |
| Gross vehicle weight rating | Class 8: 33,001 pounds or greater |
| Gross vehicle weight | 50,000 lb |
| Front axle weight | 12,000 lb |
| Rear axle weight | 38,000 lb |
| Tires | 22.5 |
| Wheels | All Aluminum |
| Wheelbase | 280 in |
| 5th wheel type | Sliding |
| Drive side | Left Hand Drive |
| Sleeper type | Mid Roof Sleeper |
| Sleeper size | 72 in |
| Number of beds | 2 |
| Power locks | Yes |
| A/c | Yes |
| A/c condition | Excellent |
| Seats upholstery | Cloth |
| Cabinets | Yes |
| Headache rack | Yes |
| Fuel capacity | 220 gal |
| Color | WHITE |
| Cab style | Conventional |















































